Ćwicząc na siłowni, szczególnie w początkowej fazie treningów, często odczuwamy zmęczenie. Spowodowane jest to faktem, iż organizm zużywa znacznie więcej energii, niż dotychczas. Jest to niezwykle korzystną sytuacją, jeśli naszym celem jest zrzucenie wagi, oraz spalenie nadmiaru zalegającej nam pod skórą tkanki tłuszczowej. Niemniej jednak, negatywnym skutkiem takich działań, jest obniżenie nastroju, a także ogólny spadek energii.
Osoby doświadczone, ćwiczące od dłuższego czasu, doceniają suplementy diety zawierające wyciąg z żeń-szenia. Niezwykłe właściwości, jakie posiada ekstrakt z korzenia tej rośliny, były znane i doceniane już w starożytnych Chinach. Wiele stuleci później, naukowcy zajęli się badaniem tej rośliny, odkrywając to o czym mieszkańcy Państwa Środka wiedzieli już od wielu wieków.
Jak dowiedziono, w szeregu badań laboratoryjnych, korzeń żeń-szenia zawiera około stu substancji, mających czynny wpływ na organizm człowieka. Najbardziej znanym działaniem tej rośliny jest pobudzenie sprawiające, że osoba zażywająca odczuwa nagły przypływ energii. Pozwala to na kontynuowanie wyczerpujących ćwiczeń fizycznych, będących podstawą treningu siłowego. Ponadto, preparaty zawierające wyciąg z korzenia tejże rośliny potrafią częściowo stłumić ból, a tolerancja na ten czynnik jest główną przyczyną zakończenia serii treningowej.
Kolejną nieocenioną zaletą preparatów z korzenia żeń-szenia, jest fakt iż wpływają one korzystnie na układ immunologiczny, Zwiększona odporność sprawia, że treningi mogą odbywać się regularnie, bez względu na szerzące się w okresie zimowym fale zachorowań. Każdy, kto czyta literaturę fachową wie, że regularność treningów jest równie ważna, jak obciążenia występujące w jego trakcie.
Jeszcze inną, istotną dla sportowców cechą preparatów z korzenia żeń-szenia jest to, że zwiększają one zdolności hemoglobiny do transportowania tlenu,a dzieje się to za sprawą ginsenozydy. W czasie intensywnego wysiłku, komórki mięśniowe zużywają tlen, w procesie pozyskiwania energii. W przypadku, gdy ilość tego pierwiastka jest niewystarczająca, produktem takiej przemiany jest kwas mlekowy. Powoduje to występowanie tak zwanych zakwasów. Zmniejszają one siłę i sprawność mięśnia, a także powodują ból, co może prowadzić do odwołania treningu przez początkującego atletę.